ProtAlex

ProtAlex

 9 червня, напередодні свята Вознесіння Господньогомитрополит Уманський і Звенигородський Пантелеімон звершив Всенічне бдіння у Свято-Миколаївському кафедральному соборі м. Умань.
  Високопреосвященнішому Владиці співслужили клірики храму.

  На Великій вечірні Архієрей очолив літію і освячення хлібів.

  При звершенні полієлею священики поперемінно з архієрейським хором співали величання Господу Іісусу Христу: "Величаем Тя, Живодавче Христе, и почитаем Еже на небеса, с Пречистою Твоею плотию, Божественное Вознесение".

  Митрополит Пантелеімон прочитав Євангельське зачало про вознесіння Господа на небо, а потім помазав духовенство та вірян освяченим єлеєм.
Середа, 28 квітня 2021 00:00

Пасхальне послання

PP2021l

Возлюблені у Господі всечесне духовенство,
ченці та черниці, боголюбиві миряни – вірні чада
Уманської єпархії Української Православної Церкви!

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

    Вітаю вас, дорогі мої, із найбільшим і найрадіснішим святом Воскресіння Христового. Цією подією увінчалося влаштування нашого спасіння, бо Своїм жертовним подвигом Господь подолав смерть, знищив силу диявола і визволив нас від гріха і прокляття. Саме тому вона є основою нашої віри та запорукою надії, бо, як говорить апостол Павло, «якщо Христос не воскрес, то й проповідь наша марна, марна і віра ваша» (1 Кор. 15,14).
Немає у Церкві більшого свята, немає у світі більшої радості, ніж радість про воскреслого Спасителя. Вже близько дві тисячі років пройшло з того часу, як Господь воскрес із мертвих, але значення свята не зменшується, не зменшується і християнська радість.
    Пасха Христова є утвердженням нашої віри, опорою надії і торжеством любові. Віра у воскресіння Господа Іісуса Христа з мертвих – це тверде переконання в тому, що ми спасенні, вільні від влади гріха і смерті. Це та істина, яка одноголосно сповідувалася всіма послідовниками Христовими. У воскресінні ми переконуємося, що наші гріхи викуплені стражданнями і смертю Спасителя і маємо непохитну надію і в наше майбутнє вічне життя.
Воскресіння Христове є торжеством нашої надії на те, що після тимчасових скорбот і страждань у визначений час воскреснуть із мертвих всі, хто любить Бога, й увійдуть у Царство Його і вічне блаженство. Воно переконує нас у всезагальному воскресінні всього роду людського, бо «Христос воскрес з мертвих, як первісток серед померлих» (1 Кор. 15, 20). Таким чином, подвиг Спасителя органічним зв’язком нерозривно поєднаний і з нашим особистим воскресінням. Усвідомлення ж цього розвіює гіркоту тимчасового життя, допомагає нам терпеливо і мужньо переносити всі життєві скорботи.
    Сьогоднішнє свято є найвеличнішим торжеством християнської любові. Бо саме любов вимагає від кожної людини важких і постійних трудів на благо ближніх, боротьби, страждань, самозречення і готовності пожертви всіма нашими скарбами, і, навіть, життям.
    Пасха Христова дає людству нове життя, стверджує нас у вірі, що воно не обривається, а душа не пропадає безслідно. Навпаки, відтепер кожна людина є носієм такого нового життя, наповненого глибоким змістом і має надзвичайно важливе значення. Тому, віруючи у воскресіння, ми повинні намагатися жити з Богом, не оскверняючи гріхами і пристрастями даровану нам святість.
    Сьогодні, як і в апостольські часи проповідь про Христа та вірність Його Церкві вимагає від нас твердості духу і готовності терпіти всі скорботи і утиски. Торжество Воскресіння Христового додає нам мужності, сил і рішучості стояти в істині віри Христової, зберігати єдність Святої Церкви та суворо притримуватися принципів її канонічного устрою.
    Цього року Пасхальне торжество знову затьмарене тривогою, викликаною пандемією коронавірусної інфекції. Однак ми не слабшаємо у вірі і не втрачаємо надії, пам’ятаючи слова нашого Спасителя: «Не бійся! Тільки віруй!» (Мк. 5, 36). Вони прозвучали, коли потопаючому в морській безодні апостолу Петру Христос назустріч простягнув Свої руки. Саме в такі моменти життєвих проблем і загроз віра і проявляє себе, стаючи твердим ґрунтом для слабких людських ніг. Будемо ж кріпитися, возлюблені, бо з нами – Господь наш Іісус Христос, Переможець смерті, пекла, зла і всілякої неправди.
    У цей величний день Світлого Христового Торжества, коли ми вітаємо один одного цим древнім і вічним апостольським вітанням: «Христос воскрес! – Воістину воскрес!», сердечно поздоровляю вас, всечесне духовенство, ченці та черниці, боголюбиві миряни і бажаю всім нам бути стійкими у святій православній вірі, мужніми, братолюбними і трудолюбивими на благо Святої Православної Церкви і нашої української землі, прославляти Господа за Його великі милості до грішного людського роду.
    Нехай вселенська радість воскресіння Христового наповнить наше єство вірою і любов’ю, радість і мир повсякчас супроводжують нас, а Всемилостивий Господь, позбавивши від хвороб, смутку і розпачу, допоможе нам досягти спасительних успіхів у благочестивому житті і завжди перебувати в єдності, благочесті та злагоді. Амінь.

ХРИСТОС ВОСКРЕС!
ВОІСТИНУ ВОСКРЕС ХРИСТОС!

Милістю Божою, смиренний

+ПАНТЕЛЕІМОН

МИТРОПОЛИТ
УМАНСЬКИЙ І ЗВЕНИГОРОДСЬКИЙ

Понеділок, 04 січня 2021 00:00

Різдвяне послання

Rizdvo2021

«Когда пришла полнота времени,
Бог послал Сына Своего Единородного,
Который родился от жены, подчинился закону,
чтобы искупить подзаконных,
дабы нам получить усыновление»

(Гал. 4, 4-5)

Возлюблені у Господі всечесне духовенство,
ченці та черниці, боголюбиві миряни –
вірні чада Уманської єпархії
Української Православної Церкви!

ХРИСТОС РОЖДАЄТЬСЯ!

    З почуттям великої духовної радості та християнської любові сердечно вітаю вас зі святом Різдва Христового та Новоліттям!
    Сьогодні Православна Церква урочисто святкує пришестя у світ Сина Божого і Сина Людського – Господа нашого Іісуса Христа. Минув ще один рік – і знову під склепіннями храмів звучить ангельська пісня: «Слава у вишніх Богу і на землі мир, у людях благовоління» (Лк. 2, 14). Понад двадцять століть пройшло з тієї пори, як ангел сповістив цю звістку пастирям, однак радість Різдва Христового не втрачає своєї сили і величі, бо є виявом великої Божої милості до грішного людства.
Різдво Христа Спасителя є найвеличнішою і найтаємничішою подією, яку не може осягнути людський розум. Апостол Павел називає Боговтілення «великою таємницею благочестя» (1Тим. 3, 16). Справді, важко усвідомити як Бог зробився людиною, як Творець став творінням, як Владика прийняв образ раба (Флп. 2,7).
    Бог з’явився людям небувалим і незбагненним чином. Він відкрився у втіленні Христовому; Бог став одним з нас, але не в славі, а в немочі: безпорадним і знедоленим, уразливим і неначе переможеним, зневаженим для всіх, хто вірить лише в силу і у земну велич. «І слово стало плоттю, і перебувало з нами, повне благодаті та істини» (Ін.1, 14).
    Божа любов безмежна, ця Любов не пожаліла Сина Свого Єдинородного заради спасіння роду людського. Син Божий нині тут, поруч із нами, щоб примирити земне з небесним. Різдво Христове – це свято радості та миру, це торжество любові – всепрощення, бажання добра всім і кожному. Будемо ж намагатись у правді та істині втілити це свято у своєму житті, і тоді Христос народиться у серці кожного із нас, а звуки ангельської пісні будуть звучати в наших душах, наповнюючи їх безкінечною радістю. Господь Своїм таємничим народженням приніс на землю мир – мир людини з Богом. Він і нині несе мир скорботній та стомленій душі. Він Єдиний, Хто може дарувати людині радість та спасіння. У різдвяних піснеспівах Церква повторює, як переможний гімн: «З нами Бог!». Так, Бог із нами, щоб ми були у вічній радості та любові!
    Пам’ятаймо, що з року в рік ми не просто згадуємо Різдво Христове, але святкуємо його, а це означає, що хоча народження Богонемовляти Іісуса сталося одного разу в історії, воно звершується вічно. І тут, на землі, це видно з того, що кожного року в різдвяні дні ми наповнюємо храми, звертаємось до Немовляти особливою різдвяною молитвою, стаємо перед яслами, щоб вклонитися Йому. Якщо ми хочемо не лише раз у році, але завжди відчувати радість Різдва, то маємо навчитись тримати у серці тишу і спокій. Лише тоді ми почуємо ангельський небесний спів, по-справжньому вклонимось Божественному Немовляті і приймемо в серце ні з чим непорівняну радість. Нехай же у цей день «не засумнівається серце ваше» (Ін. 14, 1), як каже нам Сам Христос, бо у Його Божественному Різдві ми покладаємо початок для Пасхи, рівно ж як у Великодні ми бачимо плід Різдва Христового. 
    Богонемовля Христос приходить у світ, наповнений скорботами та стражданнями. Так було тоді, так є і зараз. Ми потерпаємо від суспільно-політичних та економічних негараздів, ми страждаємо від всесвітньої пандемії нової, раніше незнаної хвороби. Це призводить до того, що багато із нині живучих людей впадають у відчай і втрачають надію. Та світло Божественної любові, запалене у світі Віфлеємською зорею, дає віруючим у Христа можливість навіть у такий складний час не втрачати благодатної єдності з Богом і успішно долати випробування важкою недугою. Благодатна єдність із Христом пробуджує у серцях православних християн також гарячу молитву за тих, хто через лукавство та підступ політиків та залежних від них релігійних діячів, відпали від єдності із Єдиною Соборною Церквою Христовою, спаплюжили святі Церковні Канони та порушили апостольське преємство рукопокладення. Ми возносимо свої гарячі молитви також про цих наших братів і сестер, бажаючи якнайшвидшого владнання церковних негараздів у нашій державі.
    У цей спасительний і світлий день від щирого серця вітаю вас, улюблені отці, всечесні ченці і черниці, дорогі брати і сестри з Різдвом Христовим та Новим роком. Бажаю, щоб новонароджений Спаситель утішив вас серед земних турбот і скорбот, дарував Свою благодатну силу і мир, укріпив надію на те, що жертовна Любов, Яка нині явилася світові, переможе усі негаразди. Господь наш Іісус Христос Різдвом Своїм з’єднав небо і землю, об’єднав простих пастухів і знатних мудреців, хай і тепер збере в лоно Єдиної Святої Соборної і Апостольської Церкви всіх, хто заблукав чи відпав від єдності віри і Церкви.
    Щиро бажаю усім вам міцного здоров’я, простоти віри віфлеємських пастухів та мудрості волхвів. Хай світло Віфлеємської зірки додає усім нам сили зростати духовно у міру зросту Христового та примножувати всі євангельські доброчинності для Божої слави і для нашого спасіння. Хто знайшов дорогу до ясел Богонемовляти – йдіть впевнено, хай ніякі земні буревії сьогодення не зможуть вас похитнути чи спокусити; хто шукає цю дорогу – світло різдвяної ночі хай буде вам дороговказом, а хто знайшов її, але зійшов і заблукав – віримо і надіємось, що любов Немовляти Іісуса Христа допоможе знайти правильний шлях і стати на нього, щоб він привів усіх до світла істини – до Царства Небесного!

ХРИСТОС РОЖДАЄТЬСЯ – СЛАВТЕ ЙОГО!

Милістю Божою, смиренний

ПАНТЕЛЕІМОН

МИТРОПОЛИТ
УМАНСЬКИЙ І ЗВЕНИГОРОДСЬКИЙ

Різдво Христове,
2020/2021 р.
м. Умань

14 червня 2020 року, в Неділю 1-шу після П’ятидесятниці, Всіх Святих, Високопреосвященніший Пантелеімон, митрополит Уманський і Звенигородський звершив Божественну літургію у храмі Всіх Святих міста Умань.

Його Високопреосвященству співслужили секретар єпархії та настоятель храму прот. Олександр Смагло і запрошене духовенство.

За богослужінням було піднесено сугубу молитву про припинення поширення небезпечних вірусних захворювань.

По закінченні Літургії та молебню Архіпастир привітав вірних зі святом та звернувся до присутніх зі словами проповіді.

П'ятниця, 17 квітня 2020 00:00

Пасхальне послання

PP2020

Благодарение Богу, даровавшему нам победу

Господом нашим Иисусом Христом!

(1 Кор. 15, 57)

Возлюблені у Господі всечесне духовенство,

ченці та черниці, боголюбиві миряни – вірні чада
Уманської єпархії Української Православної Церкви!

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

   Цими короткими, але сповненими великою вірою, надією і любов’ю словами з року в рік ми зустрічаємо найбільше, найрадісніше та найважливіше християнське свято – Воскресіння Господа, Бога і Спасителя нашого Іісуса Христа.

   Свята Мати-Церква навчає нас, що церковні свята – це не лише згадування тих чи інших подій, що відбулися раніше, здебільшого сотні років тому. Церковні святкування передовсім роблять нас учасниками тієї реальності, яка прославляється мовою молитв і піснеспівів у певному християнському святі.

   Воскресіння Спасителя світу – це велика подія нашого спасіння, на яке чекало все людство від прабатьків Адама та Єви до часу народження Церкви на землі. До воскресіння Христового старозавітне людство святкувало Пасху, день звільнення ізраїльського народу від єгипетського рабства, коли народ, вибраний Богом, став вільним тілом і душею, щоб розпочати нове життя через завіт з Богом, який мав привести до свободи від гріха. Тому ізраїльський народ Бог врятував від знищення, щоб зробити його носієм істинної віри для всіх народів світу. Через це апостол Павло називає Господа Іісуса Христа – нашою Пасхою (1 Кор. 5, 7), бо Спаситель є Новою Пасхою, котра була принесена в жертву, страждала, померла та воскресла, щоб ми назавжди повернулися до життя з Богом.

   Святкуючи цей радісний та найсвітліший день, ми всі повинні пам’ятати ті страшні дні, коли нашого Господа було ув’язнено, віддано суду, побиттю та розп’яттю. Він помер як злочинець, хоча не зробив жодного гріха, навпаки, все Його земне життя було присвячено служінню людям. Він постійно творив чудеса, зцілюючи від хвороб, втамовуючи від голоду та спраги, воскрешаючи мертвих. Жодна людина у цьому світі не проявляла до людей стільки безмірної любові, ніж Він. Але найбільшим Його подвигом заради нас було ганебне та принизливе страждання на хресті, бо такою смертю карали більших злочинців, до яких людство зарахувало свого Спасителя. І навіть помираючи на хресті, Спаситель, Син Божий, просив Небесного Бога-Отця простити тих, хто його розпинав (Лк. 23, 34).

   Так зробити міг тільки Бог, Істинний Бог. Бог любові, милосердя та спасіння, яке Він дарував нам Своїм воскресінням із мертвих. Христос Син Божий, як істинна Людина та істинний Бог, воскрес, бо Він переміг смерть своєю любов’ю та святістю. Перемога Господа над смертю – це торжество любові у цьому світі, котра відкрилася людству через воскресіння Іісуса Христа.

   Таким чином, подія Пасхи Христової робить нас причасниками смерті та воскресіння Спасителя світу, дає нам уже тепер відчути невимовну радість майбутнього вічного життя у Бозі.

   З моменту Воскресіння смерть перестала бути для людини жорстокою неминучістю, а стала переходом до нової, духовної форми буття. Ми шукаємо на землі наше щастя, по-різному уявляємо його і не завжди знаходимо, а Божественне Одкровення ясно вчить нас, що справжнє щастя для людини – це життя з Богом і в Бозі. «Бо, якщо ми з’єднані з Ним подобою смерті Його, то повинні бути з’єднані і подобою воскресіння", – вчить святий апостол Павло (Рим. 6, 5).

   Наше перебування з Богом і наше воскресіння з Ним є основою нашого блаженства тут, на землі, і там, у вічності: «Коли ж ми померли з Христом, то віруємо, що й жити будемо з Ним, знаючи, що Христос, воскреснувши з мертвих, вже не вмирає: смерть уже не має над Ним влади» (Рим. 6, 8-9). І кожен, хто бажає прийняти цей найбільший дар Божественної Любові, повинен очистити свою душу і своє серце від будь-якої скверни і гріха.

   Це стане можливим тільки тоді, коли істина Воскресіння Христового стане основою нашої віри й сенсом нашого життя. Тоді й ми досягнемо повноти радості про Воскреслого Христа, як свідчить святий апостол Іоанн Богослов: «І зрадіє серце ваше, і радості вашої ніхто не відбере від вас» (Ін. 16, 22).

   У цю великодню ніч кожен із нас відчуває цю радість душею й серцем, зміцнює себе надією з’єднатися у вічності з Господом і завжди перебувати з Ним. Істина Воскресіння наповнює сенсом наше земне життя. Земні радощі є тільки відблиском тих благ, які Бог приготував для люблячих Його.

   Воскреслий Христос Спаситель закликає всіх до любові, до тієї любові, яка повинна бути відмінною рисою кожного справжнього християнина. Ми глибоко сумуємо і страждаємо серцем через ті біди і нещастя, які терзають нині нашу Вітчизну, позбавляючи багатьох з нас повноти пасхальної радості. Піднесемо сугубу молитву про те, щоб благодать Воскреслого Господа, який примирив Небо і землю, стала джерелом миру, щирого порозуміння, терпимості, істинного братерства, щоб всі ми в мирі і згоді свідчили перед світом про Воскреслого Спасителя.

   Цієї Пасхальної ночі будемо також молитися Воскреслому Христу, щоб Він воскресив наші душі, очистив нас від гріха, сповнив серця єлеєм благодаті Своєї, аби ми могли гідно зустріти Небесного Жениха. Він зітре сльози з очей усіх люблячих Його, і вже не буде ні скорботи, ні темряви, бо Сам Господь буде для них світлом і Його Царству не буде кінця (Лк. 1, 33).

   Дорогі отці, брати і сестри! Вітаю Вас із найбільшим християнським святом – Пасхою Христовою. Нехай наша радість у Христі Воскреслому примножується в нас, а через нас – і в усьому світі. Будемо ж щедро ділитися цією радістю з нашими ближніми, будемо нести у світ світло Христового Воскресіння, будемо знову і знову радісно вітати один одного:

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

ВОІСТИНУ ВОСКРЕС ХРИСТОС!

Милістю Божою, смиренний

 

+ПАНТЕЛЕІМОН

 

МИТРОПОЛИТ УМАНСЬКИЙ І ЗВЕНИГОРОДСЬКИЙ

Пасха Христова,

2020 р.

м. Умань

  13 січня 2020 року, напередодні свята Обрізання Господнього та дня пам’яті святителя Василія Великого, митрополит Уманський і Звенигородський Пантелеімон звершив Всенічне бдіння в Свято-Миколаївському кафедральному соборі міста Умані.
   Владиці співслужили клірики храму.
  За богослужінням Архіпастир звершив помазання вірян освяченим єлеєм.

  10 січня 2020 року, митрополит Уманський і Звенигородський Пантелеімон звершив Божественну літургію у храмі святих рівноапостольних Мефодія і Кирила, що на території Уманського державного педагогічного університету ім. Павла Тичини.

  Його Високопреосвященству співслужили прот. Сергій Стрижевський, прот. Миколай Іщенко, прот. Василій Скрипник, протд. Петро Вірста.

 Разом із духовенством віряни піднесли сугубу молитву за мир в Україні.
 По завершенні Літургії Владика звернувся до присутніх зі словом проповіді, привітав усіх з Різдвяними святами, побажав миру, злагоди та довголіття, після чого у церкві колядували та співали різдвяні піснеспіви.
  9 січня, в третій день свята Різдва Христового, день пам'яті первомученика і архідиякона Стефана, Високопреосвященніший митрополит Уманський і Звенигородський Пантелеімон очолив Божественну літургію в Свято-Успенському храмі м. Умані.

 Його Високопреосвященству співслужили: настоятель храму прот. Вадим Паєвськийпрот. Іоан Хортюк, прот. Вадим Левко, прот. Олександр Чучалін, протод. Петро Вірста та протод. Ярослав Демченко.

 За богослужінням була піднесена сугуба молитва за мир в Україні.

 На завершення спільної молитви Владика Пантелеімон привітав усіх вірян зі світлим святом Різдва Христового, після чого у церкві колядували та співали різдвяні піснеспіви.

   Цього ж дня в приміщенні управління Уманської єпархії Архієрей приймав чергових колядників. Привітати свого Архіпастиря з величним святом Різдва Христового завітали настоятельки, клірики та насельниці Свято-Георгіївського жіночого монастиря с. Кочержинці та Свято-Пантелеймонівського жіночого монастиря с. Хижня. Владика благословив гостей іконками та солодкими подарунками.

     У  Другий день свята Різдва Христового, що іменується Собором Пресвятої Богородиці, Високопреосвященніший Пантелеімон, митрополит Уманський і Звенигородський звершив Божественну літургію в Спасо-Преображенському кафедральному соборі м. Звенигородка.

     По завершенні богослужіння Владика Пантелеімон привітав всіх вірян зі світлим святом Різдва Христового, вимовив слово духовного повчання та разом зі всіма присутніми на богослужінні заспівав перед Вертепом колядки.

  7 січня 2020 року, в день свята Різдва Христового, митрополит Уманський і Звенигородський Пантелеімон приймав у своїй резиденції колядників, які порадували його різдвяними піснеспівами, а також народними та авторськими колядками. 
 
   Владика подякував гостям за привітання та пригостив усіх солодкими подарунками.
 
 
   У день Різдва Христового закінчується Пилипів піст, що тривав 40 днів. Повертаючись з храмів, православні сідають за святковий стіл зі своєю родиною, починаючи трапезу з молитви. Різдво Христове святкується 12 днів. Від дня Різдва до свята Богоявлення (19 січня) тривають Святки - святі і радісні дні. В Україні вітаються фразою "Христос рождається!", а у відповідь чують "Славімо Його!".
Сторінка 1 із 21