Воскресенье, 05 Март 2017 00:00

Керуючий Уманською єпархією звершив Божественну літургію святителя Василія Великого і Чин Торжества Православ'я в кафедральному соборі Умані

У Неділю першу Великого посту, коли Церква святкує Торжество Православ'я, архієпископ Уманський і Звенигородський Пантелеімон звершив Божественну літургію у Свято-Миколаївському кафедральному соборі. Його Високопреосвященству співслужили священики собору.

На урочисте архієрейське богослужіння зібралося багато уманчан. Більшість пристуніх відвідували богослужіння на першій седмиці Великого посту і цього недільного дня готувалися причаститися Святих Христових Таїн.

Після відпусту Літургії архієпископ Пантелеімон очолив Чин Торжества Православ'я. На середину храму були урочисто винесені святі ікони Христа Спасителя і Пресвятої Богородиці, перед якими і було звершено древній богослужбовий Чин, історія якого сягає IX ст.

Традиція звершувати Чин Торжества Православ'я встановлена з нагоди остаточної перемоги над ворогами православ'я - іконоборцями. Іконоборча єресь, що з'явилася в Греції, поширилася багатьма країнами. Церква Божа піддалася гонінню з боку іконоборців, більшому, ніж від язичників. Понад 100 років лилися сльози і безневинна кров істинно православних, які боролися за право зображати на іконах Господа Нашого Іісуса Христа, Божу Матір і святих, а також молитися їм перед іконами. Цих православних закривали в темниці, піддавали тортурам, страчували. Чесні ікони і мощі святих спалювалися.

Після VII Вселенського Собору (787 р.), який установив шанування ікон, наступило послаблення гонінь, але тільки в середині IX ст. були звільнені із в'язниць та повернені на колишні посади, ті, хто шанував ікони, а іконоборцям запропоновано було або повернутися до шанування ікон, або припинити церковне служіння.

Обраний Патріарх Константинопольський Мефодій встановив тоді особливе святкове богослужіння. Православ'я було урочисто відновлено на службі в Софійському соборі в Константинополі в першу неділю Великого посту, яке припала в 843 р. на 19 лютого. Так з'явилося святкування і особливий Чин, нині званий Торжество Православ'я. У XII і XIV ст. це богослужіння було значно доповнено за рахунок включення текстів, що відображають головні догмати християнства.

В цьому Чині утверджується торжество Православної Церкви над усіма єресями і розколами, які коли-небудь існували. У ньому проголошується не тільки православне вчення про іконопочитання, але і всі догмати та постанови семи Вселенських Соборів.

По завершенні Чину Торжества Православ'я архієпископ Пантелеімон звернувся до пастви зі словом духовного повчання, в якому детально розтлумачив історію і значення свята.
Просмотры 186 раз