Неділя, 03 грудня 2017 00:00

Священномученики Даміан Бучинський, Нікіта Ганжа, Діомид Крижанівський та Никон Когутівський

За однією слідчою справою було засуджено до розстрілу і страчено одночасно четверо священиків, висланців з різних місць України. Усі четверо заарештовані під час зборів віруючих і духовенства у передмісті Умані, де віруючі разом з духовенством вимагали від влади повернення храму Святої Трійці, закритого три роки тому. Арешт відбувся 10 жовтня 1937 року. 15 жовтня усім чотирьом пред явлено звинувачення, за вже відомою формою: «...будучи бродячими попами, устраивают в предместье Новая Умань нелегальные моления, исполняют требы, обряды, богослужения и под видом их проводят антисоветскую агитацию. Усі четверо під час допиту об явили себе священиками старослов янської орієнтації».

Протоієрей Діомид Олексійович Крижанівський народився у селі Спиченці Летичівського повіту Вінницької губернії. Виходець з духовної сім ї. Наприкінці ХГХ-го століття закінчив духовну семінарію у Кам янець-Подільському і понад тридцять років був священиком. До Умані потрапив після відбуття покарання: засуджений у 1926 році, напевно, на десять років. Де відбував свій строк, невідомо - можливо, на Соловках або на будівництві так званого Біломорканалу. Серед новомучеників Черкаських було чимало тих, хто був засланий на Північ у концтабори з вироком 10 років виправних робіт. В Умані також працював різноробочим на одному з місцевих підприємств. Жив з дружиною матушкою Зиновією (1883 р.нар.) у Новій Умані.

Священик Нікіта Васильович Ганжа народився у селі Івківці Чигиринського повіту на Київщині. Отримав середню духовну освіту, вірогідно, у Києві, закінчивши духовну семінарію. На момент арешту мешкав з матушкою Наталею Петрівною у Новій Умані. При заповненні анкети заарештованого об явив себе священиком тихонівської орієнтації.

Священик Нікон Михайлович Когутівський - виходець з сім ї священика. Народився в селі Янишівка Ставицького повіту Київської губернії. Мав середню духовну освіту.

Священик Даміан Флорович Бучинський був теж родом з сім ї священика, народився у селі Телепінці Ізяславського повіту Волинської губернії. За православними канонами, носив ім я одного з святих безсрібників, згадуваних Православною Церквою у цей день. Можна вважати, що так воно й було насправді. Значився ж за документами Даміаном, що беззаперечно свідчить про його належність до чернецтва. Мешкав у Новій Умані за адресою: вулиця Котляревського, 7/1.

У його слідчій справі відзначається, що він не має сім ї, що його вважають ревним молитвеником. У нього на квартирі збиралися священики, відправлялися богослужіння.

В Умані в 1935-37 роках з сімнадцяти страчених за віру мучеників було лише двоє місцевих. Інші ж були, головним чином, з Вінницької та Хмельницької областей, звідки їх було вислано до Умані під нагляд місцевого відділу НКВС.

Прочитано 669 разів