Середа, 06 січня 2016 00:00

Різдвяне послання Високопреосвященнішого Пантелеімона, архієпископа Уманського і Звенигородського, духовенству, чернецтву, всім вірним чадам Уманської єпархії Української Православної Церкви

Возлюблені у Господі всечесні отці, чесне чернецтво, браття і сестри, боголюбива паства Уманської єпархії!


У цей Всесвятий, сповнений урочистості день, весь Православний Світ сповнюється особливою духовною радістю.

Про Всеславний день Різдва Христового святитель Іоанн Златоуст сказав: «Вот наступает праздник, важнейший из всех: кто и назовет его началом всех праздников, тот ничуть не согрешит». Ныне в убогой Вифлеемской пещере родился Тот, Кого не могут вместить небеса, «возсия мирови свет разума». «Великая благочестия тайна: Бог явился во плоти, оправдал Себя в Духе, показал себя Ангелам, проповедан в народах, принят верою в мире» (1Тим. 3:3).

Ця Велика Тайна відбулася для того, щоб занепалому людству знову відкрилося Вічне Блаженство. «Сего бо ради высокий Бог на землю сниде, да нас на небеса возведет» (Акафист Божией Матери, кондак 8). Відтепер і навіки Віфлеємська зірка світить кожній людській душі, показуючи нам шлях до Господа, від темряви до світла, від горя до радості, від гріха до праведності.

Різдво Христове - це і виконання обітниці, даної Господом ще згрішившому Адамові, і, одночасно, передочікування заповіданого нам майбутнього блаженства: «не видел того глаз, не слышало ухо, и не приходило то на сердце человеку, что приготовил Бог любящим Его». (1 Кор. 2, 9). Благодатне єднання з Господом, яке оновлює в людях богоподібність, вподоб-лючи їх Христу, ще в цьому віці створює нас причасниками Його Незбагненного Буття, зцілюючи людську сутність благодаттю Творця. Тому «ликуют Ангели вси на небеси, и раду-ются человецы днесь, играет же вся тварь Рождшагося ради в Вифлееме Спаса Господа...» (стихира Різдва).

Свята Православна Церква, здійснюючи своє спасительне прямування в благодаті Свя-того Духа і єдності спасительної віри, завжди несла в собі це Богопроповідане різдвяне благовістя, проголошуючи Всесвіту про мир: мир між землею і небом, мир людини з Богом, мир між людьми, накладаючи і на нас, Її вірних чад, святий обов'язок миротворців, які являють і в житті той світ, що повинен царювати в наших серцях, який має служити прикладом тим, хто навколо нас, приводячи всіх до спасіння. Але, в той же час, нагадуючи нам, що Церква Христова-Церква войовнича, яка бореться проти гріха, проти беззаконня, проти не-честя, проти всього того, що може відлучити нас від Бога.

Небажання багатьох людей прийняти Закон Господній сіяло «во время оно» сумнів, злість і невіру і навколо Христа, привівши Його на Хрест, згодом - навколо тих, хто благові-стив світові Христове Євангеліє, а в нинішній час знову і знову зводить гоніння на Святе Православ'я, на тих, хто йде за Христом, незважаючи на загальний занепад віри, любові і благочестя. Ця духовна пітьма намагається оточити улюблене Боже творіння, людину, затьмарити Світло Істини, яке возсяяло у Віфлеємі, позбавити нас обітованого спасіння, роз-початого в убогому Віфлеємському вертепі, і звершеного на Голгофському Хресті, здійснюючи підміну Святий Євангельської Любові сурогатом нескінченних чвар і розбратів, роз’єднанням Церков, сердець і людських доль, ненавистю жадібних і гордих сердець, божевіллям вседозволеності, духовною отрутою зухвалості й непокорства.

Сьогоднішній дуже і дуже непростий час ставить перед нами надзвичайно складні духовні завдання. Пам'ятаючи слова Христа: «В мире скорбны будете. Но мужайтесь, Я победил мир» (Ин. 16, 33) ми повинні гідно переносити все те, що Бог посилає нам, завжди дію-чи в руслі праведності й віри, уподібнюючись в цьому тим Господнім учням, які пройшли життєвий шлях до Творця в Дусі Святості та Миру, з серцями, сповненими любові і всепрощення, з молитвою на вустах. Ми зобов'язані нести в собі світло Христової Істини, і своїм життям, і вченням, і діями і словом засвідчуючи про нашу віру, руйнуючи навколишню темряву нечестя і сумнівів, приводячи всіх до Творця, в Його батьківські обійми. Особливо до цього покликані ті, чиїм обов'язком є піклування про Народ Божий - пастирі і благовісники. Ті, хто буде тримати перед Ним відповідь про свою паству і про той приклад, який вони по-дають своїй пастві.

Возлюблені у Господі всечесні, пастирі, чесне чернецтво, браття і сестри, в лоні нашої Церкви і ті, хто в розділенні! Сердечно вітаю всіх вас з великим і радісним святом Всесвітлого Різдва Христового. Нехай Святе Богонемовля, яке возсяяло нині, просвітить розум наш світлом розуму Святого Євангелія, душу - любов'ю Хреста Свого, Серце - чистотою Словес Своїх, щоб здійснювати нам свій життєвий шлях, постійно навчаючись в істинах Його спасительної віри, зберігаючи між собою братерство і любов.

Боже благословення нехай перебуває на ваших сім'ях, на вашій праці і молитві, на кожній добрій справі.

«Иже в вертепе родивыйся и в яслех возлегий нашего ради спасения Христос, Истинный Бог наш, помилует и спасет нас, яко Благ и Человеколюбец».


+ Пантелеімон, Божою милістю Архієпископ Уманський і Звенигородський.
Прочитано 556 разів