Неділя, 05 березня 2023 00:00

Митрополит Пантелеімон відслужив Божественну літургію в Неділю Торжества Православ’я

  5 березня 2023 року, у Неділю першу Великого посту, коли Церква святкує Торжество Православ'я, митрополит Уманський і Звенигородський Пантелеімон відслужив Божественну літургію у Свято-Миколаївському кафедральному соборі. Його Високопреосвященству співслужили священники собору.

   На богослужіння зібралося багато уманчан. Більшість пристуніх відвідували богослужіння на першій седмиці Великого посту і цього недільного дня готувалися причаститися Святих Христових Таїн.
 
  За богослужінням піднесли особливі молитви про припинення війни і настання миру в Україні.
 
  Після відпусту Літургії на середину храму були урочисто винесені святі ікони Христа Спасителя і Пресвятої Богородиці, перед якими і було звершено древній богослужбовий Чин, історія якого сягає IX ст.
 
  Традиція звершувати Чин Торжества Православ'я встановлена з нагоди остаточної перемоги над ворогами православ'я - іконоборцями. Іконоборча єресь, що з'явилася в Греції, поширилася багатьма країнами. Церква Божа піддалася гонінню з боку іконоборців, більшому, ніж від язичників. Понад 100 років лилися сльози і безневинна кров істинно православних, які боролися за право зображати на іконах Господа Нашого Іісуса Христа, Божу Матір і святих, а також молитися їм перед іконами. Цих православних закривали в темниці, піддавали тортурам, страчували. Чесні ікони і мощі святих спалювалися.
  Після VII Вселенського Собору (787 р.), який установив шанування ікон, наступило послаблення гонінь, але тільки в середині IX ст. були звільнені із в'язниць та повернені на колишні посади, ті, хто шанував ікони, а іконоборцям запропоновано було або повернутися до шанування ікон, або припинити церковне служіння.
 Обраний Патріарх Константинопольський Мефодій встановив тоді особливе святкове богослужіння. Православ'я було урочисто відновлено на службі в Софійському соборі в Константинополі в першу неділю Великого посту, яке припала в 843 р. на 19 лютого. Так з'явилося святкування і особливий Чин, нині званий Торжество Православ'я. У XII і XIV ст. це богослужіння було значно доповнено за рахунок включення текстів, що відображають головні догмати християнства.
  В цьому Чині утверджується торжество Православної Церкви над усіма єресями і розколами, які коли-небудь існували. У ньому проголошується не тільки православне вчення про іконопочитання, але і всі догмати та постанови семи Вселенських Соборів.
  По завершенні Чину Торжества Православ'я Архіпастир звернувся до присутніх зі словами проповіді.
Прочитано 1124 разів