Останні новини Уманської Єпархії

  19 січня 2023 року, в день свята Хрещення Господнього Свято-Миколаївський кафедральний собор був переповнений людьми. Потік віруючих не припинявся протягом всього дня - уманчани молилися за ранньою і пізньою Божественними літургіями та набирали освячену воду.

  Серцевиною свята стала пізня Божественна літургія, служіння якої очолив митрополит Уманський і Звенигородський Пантелеімон у співслужінні кліриків кафедрального собору.

  На Літургії співали особливі святкові антифони, в яких містилися вказівки старозавітних пророцтв на прийдешнє явління світу Христа Спасителя на річці Йордан і на дії Промислу Божого, пов'язані з водною стихією. До віршів третього антифону хор приспівував тропар свята: "Во Иoрдане крещающуся Тебе Господи, Троическое явися поклонение: Родителев бо глас свидетельствоваше Тебе, возлюбленнаго Тя Сына именуя: и Дух в виде голубине извествоваше словесе утверждение. Явлейся Христе Боже, и мир просвещей, слава Тебе".

  За богослужінням було піднесено особливі прохання про позбавлення від ворога, про встановлення миру, про вимушених біженців і людей доброї волі, які допомагають нужденним.
 

 Після закінчення Літургії митрополит Пантелеімон разом із духовенством звершив Велике освячення води. Чин Хрещенського водосвяття називається Великим через особливі
​​урочистості богослужіння, перейнятого спогадом Хрещення Господнього.

  При співі тропарів "Глас Господний на водах ..." Архіпастир виніс із вівтаря напрестольний хрест і звершив кадіння сосудів з водою, приготовленої до освячення. Після трьох паремій було прочитано зачало з послання апостола Павла (1 Кор. 10: 1-4) та євангельське зачало, яке було прочитано Архіпастирем, у якому розповідалося про подію Хрещення Господа Іісуса Христа: "И бысть во онeх днех, прииде Иисус от назарета галилейскаго и крестися от Иоанна во Иорданe. И абие восходя от воды, видe разводящася небеса и духа яко голубя, сходяща нань. И глас бысть с небесе: ты еси Сын мой возлюбленный, о немже благоволих. ". (Євангеліє від Марка 1: 9-11).

 Потім протодиякон виголосив єктенію, в якій підносилися численні прохання до Бога про освячення води. Після закінчення єктенії Владика привселюдно тричі виголосив: "Велий еси, Господи, и чудна дела Твоя, и ниедино же слово довольно будет к пению чудес Твоих!" і далі всю молитву на освячення води.

  Після закінчення всіх належних молитов, Архіпастир тричі занурював чесний Хрест в воду при співі тропаря свята Богоявлення: " Во Иoрдане крещающуся Тебе Господи...".

  
На завершення богослужіння митрополит вернувся до вірян зі словом привітання та окропив усіх присутніх освяченою водою.
  
   Свята вода, яка освячується в свято Богоявлення, називається в церковному Уставі "Великою агіасмою" - тобто "великою святинею". Посудина з освяченою водою завжди стоїть в храмі; віруючі зберігають Богоявленськую воду в будинках протягом всього року. Освячена напередодні і в день свята Хрещення Господнього вода використовується для пиття (з благоговінням і молитвою, бажано натщесерце, після ранкових молитов), для помазання тіла, в тому числі хворих місць, для окроплення людей, храмів, будинків, різних предметів.
   Відповідно до слів чинопослідування вона сприймається віруючими як "джерело нетління, дар освячення, відпущення гріхів та зцілення недугів".
Опубліковано в Новости