Неділя, 09 квітня 2023 00:00

"Величаем Тя, Живодавче Христе, осанна в вышних и мы Тебе вопием..."

  9 квітня 2023 року, у день свята Входу Господнього в Єрусалим, Високопреосвященніший митрополит Уманський і Звенигородський Пантелеімон звершив Божественну літургію в Свято-Миколаївському кафедральному соборі міста Умань. Архієрею співслужило духовенство храму.


  За богослужінням піднесли особливі прохання про позбавлення від ворога, про встановлення миру, про вимушених біженців і людей доброї волі, які допомагають нужденним.


  По закінченні Божественної літургії митрополит Пантелеімон звернувся до віруючих з архіпастирським словом, в якому розкрив суть євангельської події сьогоднішнього свята, після чого окропив святою водою численних парафіян, які принесли з собою гілки верби.


  Вхід Господній в Єрусалим - християнське свято, яке відзначається в неділю за тиждень до Великодня. Про цю подію розповідають у своїх Євангеліях всі чотири євангелісти - Матвій, Марк, Лука та Іоанн.


  У євреїв був звичай: царі і переможці в'їжджали до Єрусалиму на конях або ослах, і народ урочистими вигуками, з пальмовими гілками в руках зустрічав їх. Виконуючи пророцтва Старого Завіту, Христос саме таким урочистим чином в'їжджав в Єрусалим, але не як Цар земний або переможець у війні, а як Цар, Царство Якого не від світу цього, як Переможець гріха і смерті.


  Це царське прославляння Христа перед Його смертю Церква згадує для свідчення, що страждання Спасителя були вільними.


  В Україні це свято давно називається Вербною неділею. Назва походить від того, що на це свято віруючі приходять з гілками, як правило, вербових рослин – верби чи інших дерев, які першими розпускаються навесні, в ознаменування тих гілок, які різали іудеї, що зустрічали Іісуса в Єрусалимі. Звичайно, на півдні використовують квіти і гілки інших дерев, як правило, пальм. В наших краях, де таких дерев немає і, де першою розпускається верба, з давніх часів стали використовувати її гілки, тому і саме свято стало називатися Вербною неділею.

Прочитано 575 разів