PPl2023

 

Возлюблені у Господі всечесне духовенство,
ченці та черниці, боголюбиві миряни – вірні чада
Уманської єпархії 
Української Православної Церкви!

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

  Знову по всьому світу різними мовами звучать ці великі слова, знаменуючи перемогу Христа над смертю, що свідчать про торжество Божої любові і звільнення людства від гріховного полону. Знову Господь за своїм невимовним довготерпінням сподобив нас почути це радісне вітання, в якому зосереджена вся наша віра, вся наша надія і вся наша любов.
  У подвигах посту і молитви ми провели дні Святої Чотиридесятниці і в сьогоднішню пасхальну ніч станемо учасниками духовної трапези радості. Жони-мироносиці, які прийшли рано-вранці в перший день тижня помазати тіло Іісуса, знайшли печеру порожньою. Їх страх і здивування розвіяв Ангел, який сповістив їм: «Він воскрес; Його нема тут» (Лк. 24, 6).
  Радісну звістку про Воскресіння Христове жони-мироносиці принесли апостолам, і з цієї миті вона стала головним предметом апостольської проповіді і місії Церкви Христової. Тому не випадково святий апостол Павло з такою силою нагадує християнам Коринфа: «А якщо Христос не воскрес, то і проповідь наша марна, марна і віра ваша» (1 Кор. 15, 14).
  Великодня радість про Воскреслого Спасителя не вміщується у нашому серці, вона виливається з нашої душі й несе духовне оновлення іншим людям. Слова «Христос Воскрес!» не мають рівних собі в людській мові! Вони є нашою найбільшою святинею, тому що в них – уся сутність нашої віри, вся непохитність нашої надії, вся сила нашої любові до Спасителя, за нас розп’ятого і в третій день за Писанням воскреслого.
Пасха Христова є центральною подією в історії людства. Її значення – у реальній перемозі життя над смертю, добра над злом. «Де твоє, смерте, жало?! Пекло, де твоя перемога?!» – викликує святитель Іоанн Златоуст.
   Страх вічної смерті не повинен панувати над нами. Смерть як радикальне зло знищена, і нам відкрилася повнота життя у Христі.
Пасха Христова – це реальний історичний факт і основа нашої віри. Святий апостол Іоанн Богослов пише: «Про те, що було від початку, що ми чули, що бачили своїми очима, що розглядали і чого торкалися руки наші, про Слово життя, – бо життя явилось, і ми бачили і свідчимо, і звіщаємо вам це вічне життя, яке було в Отця і явилось нам» (1 Ін. 1, 1-2). Це божественне життя явилося в Особі Христа Спасителя, Який постраждав і помер за нас з великої Своєї любові до роду людського: «Бо так полюбив Бог світ, що віддав і Сина Свого Єдинородного, щоб усякий, хто вірує в Нього, не загинув, а мав життя вічне», – говорить Святе Письмо (Ін. 3, 16).
   Це вічне життя у Господі Іісусі дарується кожному, хто вірить і живе по цій вірі. Бо вустами можна називати себе християнином, а творити справи, які докорінно суперечать Євангельському вченню. Сьогодні ми стаємо свідками трагічних подій, коли православні християни в Україні зазнають лиха як від тих, хто раніше підкреслював своє братерство, а тепер благословляє і підтримує військову агресію проти України, так і від своїх співгромадян. Таке становище вимагає від кожного з нас дієвої любові до ближніх, терпіння і мудрості. Це своєрідний екзамен на те, наскільки ми дійсно є християнами.
   Дорогі браття та сестри, бережіть Віру православну як у її вченні, так і своїм життям. Не слухайте фальшивих проповідників та ревнителів не по розуму. До всього ставтеся з обережністю, щоби не погрішити в ділах віри. Воскреслий Христос «вчора і сьогодні Один і Той же» (Євр. 13, 8), лише, на жаль, ми стали іншими, через те, що умножилося беззаконня і укріпилося зло.
   Возлюблені у Господі пастирі, всечесне чернецтво, брати й сестри, і ті, хто перебуває в лоні нашої Церкви, і ті, хто заблукали! Сердечно вітаю всіх вас з великим і радісним святом Світлого Христового Воскресіння. Нехай Воскреслий Господь просвітить наш розум світлом розуму Святого Євангелія, душу-Любов’ю Хреста Свого, серце-чистотою Словес Своїх, щоб нам здійснювати свій життєвий шлях, постійно навчаючись в істинах Віри, зберігаючи між собою братерство і любов.
   В єдиній спасительній вірі у Воскреслого Христа, єдиними устами і єдиним серцем разом з Ангельськими силами заспіваймо радісну пісню: «Воскресіння Твоє, Христе Спасе, Ангели співають на небесах, і нас на землі сподоби чистим серцем Тебе славити».

ХРИСТОС ВОСКРЕС!
ВОІСТИНУ ВОСКРЕС ХРИСТОС!

Милістю Божою, смиренний

+ПАНТЕЛЕІМОН

МИТРОПОЛИТ
МАНСЬКИЙ І ЗВЕНИГОРОДСЬКИЙ

П'ятниця, 22 квітня 2022

PP2022

 

Возлюблені у Господі всечесне духовенство,
ченці та черниці, боголюбиві миряни – вірні чада
Уманської єпархії Української Православної Церкви!

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

   Цими словами, сповненими благодаті і натхнення, Свята Матір-Церква закликає всіх, хто пройшов поприще Великого посту, відчути радість найсвітлішого Свята свят – Воскресіння Господа і Спасителя нашого Іісуса Христа.
   З перших днів існування Церкви, християни урочисто відзначають свято Пасхи Господньої, прославляючи найвеличнішу в історії людства подію – Воскресіння з мертвих Христа Життєдавця, Котрий поклав початок нашому спасінню і воскресінню всіх споконвіку померлих.
   Святе Євангеліє ясно і переконливо свідчить про вічну істину воскресіння Христового. І ми, християни ХХІ століття, з вірою сприймаємо цю істину і утверджуємося в ній через свій особистий духовний досвід. Радіймо! Христос Воскрес, здійснилася справа відкуплення, всім істинним послідовникам Іісуса Христа дароване вічне блаженне життя.
   Апостол Павло вчить, що у воскресіння Христове потрібно вірувати, щоб спастися: «Якщо вустами твоїми будеш сповідувати Іісуса Господом і серцем твоїм вірувати, що Бог воскресив Його з мертвих, то спасешся…» (Рим. 10, 9).
   Немає і не може бути на землі свята радіснішого і урочистішого, ніж свято Пасхи Господньої, бо Воскресіння Христове є невичерпним джерелом всяких благ, спасіння і вічного блаженства для всього людського роду.    Святі апостоли через недостатність віри спочатку збентежилися, побачивши свого Учителя воскреслим, але потім їхній сумнів змінився найповнішою вірою і радістю. Як не радіти, як не веселитися, як не прославляти нинішнє свято! Ми страшимося пекла, тепер нема чого його страшитися – нині воно переможене і зруйноване. Ми жахаємось смерті, тепер нема чого її жахатися – жало її знищено: «бо звільнила нас Спасова смерть». Ми боїмося диявола, нема чого його боятися – він позбавлений влади: «Воскрес, Христос, і впали демони». Ми бажаємо вічного спасіння – відкриті нам райські двері: «бо Христос воскрес, радість вічна». Чого б ми не побажали для нашого спасіння – все вже готове, чого б не захотіла наша душа – все вже є, все дароване нам Воскресінням Христовим.
   Пасхальна радість, радість Воскресіння повинна бути в душі християнина завжди, але зберегти її може тільки чисте і непорочне серце. Духовна радість досягається ціною духовного подвигу. І шлях, яким вела нас Свята Церква до світосяйного свята Пасхи, є образом такого подвигу. Радість Воскресіння Христового – завершення і наслідок цього подвигу. Її ми бачимо навіть у красі Божого світу, що відроджується, в навколишній природі, яка прокидається від зимового сну.
   Воскресіння Христове дарувало людині досконалу радість у Богові. Людині відкрився новий світ – світ святості, істини і блаженства. Людина сподобилася прийняти благодатні дари Святого Духа, дар усиновлення Богом і високе призначення – стати храмом Божим, оселею Духа Святого.
   В цю великодню ніч ми не завжди усвідомлюємо причину такої безмежної радості душі. Але Милосердний Господь, даруючи нам радість Святої ночі, нехай і неусвідомлену, навчає нас істинному настрою християнської душі, показує нам, якою великою в нас має бути надія на спасіння, якою міцною повинна бути віра в Його безмежне милосердя, якою по-дитячому чистою має бути радість Воскресіння Христового і нашого майбутнього воскресіння.
   На превеликий жаль, цьогорічну Пасху святкуємо у час війни і зі сльозами на очах. Держава наша Україна опинилася у складній та водночас небезпечній ситуації. Закликаю всіх до єдності, посилення молитви, милосердя, допомоги один одному та згуртуватися навколо наших доблесних воїнів - захисників Батьківщини. Ми віримо в Бога, тому ми віримо в перемогу, ми наближаємо її взаємною підтримкою, жертовністю, яка виявляється в захисті держави та в служінні ближнім. Наблизимо перемогу гарячою молитвою, яка щодня, щогодини, лине в наших храмах до Бога і Його святих угодників від мільйонів щирих сердець наших співвітчизників.
   Вірю, що Господь - чоловіколюбець прийме наш молитовний подвиг, простить нам гріхи наші. І в найближчому часі мир Божий знову запанує на нашій благословенній українській землі!
Ми всі повинні пам’ятати одну дуже важливу істину – що без Бога, без Його всесильної допомоги, без духовно-морального вдосконалення ми не зможемо нічого досягти в цьому земному житті. Всі наші мрії розвіються, як дим,а всі наші досягнення зруйнуються.
   Дорогі отці, брати і сестри – всі вірні чада Уманської єпархії. Нині, в ці священні дні, прославляючи Воскреслого Христа, оновімося всім єством своїм, намагаймося виконувати заповіти віри православної, яка є невичерпним джерелом морального вдосконалення, благочестя, любові, працьовитості, миру, яка скеровує нас до вічного спасіння.
   З почуттям любові до Воскреслого Господа звернімося до Нього, нехай дарує Він всім нам сповна насолодитися пасхальною радістю в житті цьому, а по закінченні життя нашого сподобитися вічного блаженства з усіма святими в обителях Отця Небесного, в невечірньому дні Царства Христового.
   Щиро бажаю в доброму здоров’ї та благодатному мирі святкувати спасительну Пасху Христову!

ХРИСТОС ВОСКРЕС!
ВОІСТИНУ ВОСКРЕС ХРИСТОС!

Милістю Божою, смиренний

+ПАНТЕЛЕІМОН

МИТРОПОЛИТ
УМАНСЬКИЙ І ЗВЕНИГОРОДСЬКИЙ

Середа, 28 квітня 2021

PP2021l

Возлюблені у Господі всечесне духовенство,
ченці та черниці, боголюбиві миряни – вірні чада
Уманської єпархії Української Православної Церкви!

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

    Вітаю вас, дорогі мої, із найбільшим і найрадіснішим святом Воскресіння Христового. Цією подією увінчалося влаштування нашого спасіння, бо Своїм жертовним подвигом Господь подолав смерть, знищив силу диявола і визволив нас від гріха і прокляття. Саме тому вона є основою нашої віри та запорукою надії, бо, як говорить апостол Павло, «якщо Христос не воскрес, то й проповідь наша марна, марна і віра ваша» (1 Кор. 15,14).
Немає у Церкві більшого свята, немає у світі більшої радості, ніж радість про воскреслого Спасителя. Вже близько дві тисячі років пройшло з того часу, як Господь воскрес із мертвих, але значення свята не зменшується, не зменшується і християнська радість.
    Пасха Христова є утвердженням нашої віри, опорою надії і торжеством любові. Віра у воскресіння Господа Іісуса Христа з мертвих – це тверде переконання в тому, що ми спасенні, вільні від влади гріха і смерті. Це та істина, яка одноголосно сповідувалася всіма послідовниками Христовими. У воскресінні ми переконуємося, що наші гріхи викуплені стражданнями і смертю Спасителя і маємо непохитну надію і в наше майбутнє вічне життя.
Воскресіння Христове є торжеством нашої надії на те, що після тимчасових скорбот і страждань у визначений час воскреснуть із мертвих всі, хто любить Бога, й увійдуть у Царство Його і вічне блаженство. Воно переконує нас у всезагальному воскресінні всього роду людського, бо «Христос воскрес з мертвих, як первісток серед померлих» (1 Кор. 15, 20). Таким чином, подвиг Спасителя органічним зв’язком нерозривно поєднаний і з нашим особистим воскресінням. Усвідомлення ж цього розвіює гіркоту тимчасового життя, допомагає нам терпеливо і мужньо переносити всі життєві скорботи.
    Сьогоднішнє свято є найвеличнішим торжеством християнської любові. Бо саме любов вимагає від кожної людини важких і постійних трудів на благо ближніх, боротьби, страждань, самозречення і готовності пожертви всіма нашими скарбами, і, навіть, життям.
    Пасха Христова дає людству нове життя, стверджує нас у вірі, що воно не обривається, а душа не пропадає безслідно. Навпаки, відтепер кожна людина є носієм такого нового життя, наповненого глибоким змістом і має надзвичайно важливе значення. Тому, віруючи у воскресіння, ми повинні намагатися жити з Богом, не оскверняючи гріхами і пристрастями даровану нам святість.
    Сьогодні, як і в апостольські часи проповідь про Христа та вірність Його Церкві вимагає від нас твердості духу і готовності терпіти всі скорботи і утиски. Торжество Воскресіння Христового додає нам мужності, сил і рішучості стояти в істині віри Христової, зберігати єдність Святої Церкви та суворо притримуватися принципів її канонічного устрою.
    Цього року Пасхальне торжество знову затьмарене тривогою, викликаною пандемією коронавірусної інфекції. Однак ми не слабшаємо у вірі і не втрачаємо надії, пам’ятаючи слова нашого Спасителя: «Не бійся! Тільки віруй!» (Мк. 5, 36). Вони прозвучали, коли потопаючому в морській безодні апостолу Петру Христос назустріч простягнув Свої руки. Саме в такі моменти життєвих проблем і загроз віра і проявляє себе, стаючи твердим ґрунтом для слабких людських ніг. Будемо ж кріпитися, возлюблені, бо з нами – Господь наш Іісус Христос, Переможець смерті, пекла, зла і всілякої неправди.
    У цей величний день Світлого Христового Торжества, коли ми вітаємо один одного цим древнім і вічним апостольським вітанням: «Христос воскрес! – Воістину воскрес!», сердечно поздоровляю вас, всечесне духовенство, ченці та черниці, боголюбиві миряни і бажаю всім нам бути стійкими у святій православній вірі, мужніми, братолюбними і трудолюбивими на благо Святої Православної Церкви і нашої української землі, прославляти Господа за Його великі милості до грішного людського роду.
    Нехай вселенська радість воскресіння Христового наповнить наше єство вірою і любов’ю, радість і мир повсякчас супроводжують нас, а Всемилостивий Господь, позбавивши від хвороб, смутку і розпачу, допоможе нам досягти спасительних успіхів у благочестивому житті і завжди перебувати в єдності, благочесті та злагоді. Амінь.

ХРИСТОС ВОСКРЕС!
ВОІСТИНУ ВОСКРЕС ХРИСТОС!

Милістю Божою, смиренний

+ПАНТЕЛЕІМОН

МИТРОПОЛИТ
УМАНСЬКИЙ І ЗВЕНИГОРОДСЬКИЙ

П'ятниця, 17 квітня 2020

PP2020

Благодарение Богу, даровавшему нам победу

Господом нашим Иисусом Христом!

(1 Кор. 15, 57)

Возлюблені у Господі всечесне духовенство,

ченці та черниці, боголюбиві миряни – вірні чада
Уманської єпархії Української Православної Церкви!

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

   Цими короткими, але сповненими великою вірою, надією і любов’ю словами з року в рік ми зустрічаємо найбільше, найрадісніше та найважливіше християнське свято – Воскресіння Господа, Бога і Спасителя нашого Іісуса Христа.

   Свята Мати-Церква навчає нас, що церковні свята – це не лише згадування тих чи інших подій, що відбулися раніше, здебільшого сотні років тому. Церковні святкування передовсім роблять нас учасниками тієї реальності, яка прославляється мовою молитв і піснеспівів у певному християнському святі.

   Воскресіння Спасителя світу – це велика подія нашого спасіння, на яке чекало все людство від прабатьків Адама та Єви до часу народження Церкви на землі. До воскресіння Христового старозавітне людство святкувало Пасху, день звільнення ізраїльського народу від єгипетського рабства, коли народ, вибраний Богом, став вільним тілом і душею, щоб розпочати нове життя через завіт з Богом, який мав привести до свободи від гріха. Тому ізраїльський народ Бог врятував від знищення, щоб зробити його носієм істинної віри для всіх народів світу. Через це апостол Павло називає Господа Іісуса Христа – нашою Пасхою (1 Кор. 5, 7), бо Спаситель є Новою Пасхою, котра була принесена в жертву, страждала, померла та воскресла, щоб ми назавжди повернулися до життя з Богом.

   Святкуючи цей радісний та найсвітліший день, ми всі повинні пам’ятати ті страшні дні, коли нашого Господа було ув’язнено, віддано суду, побиттю та розп’яттю. Він помер як злочинець, хоча не зробив жодного гріха, навпаки, все Його земне життя було присвячено служінню людям. Він постійно творив чудеса, зцілюючи від хвороб, втамовуючи від голоду та спраги, воскрешаючи мертвих. Жодна людина у цьому світі не проявляла до людей стільки безмірної любові, ніж Він. Але найбільшим Його подвигом заради нас було ганебне та принизливе страждання на хресті, бо такою смертю карали більших злочинців, до яких людство зарахувало свого Спасителя. І навіть помираючи на хресті, Спаситель, Син Божий, просив Небесного Бога-Отця простити тих, хто його розпинав (Лк. 23, 34).

   Так зробити міг тільки Бог, Істинний Бог. Бог любові, милосердя та спасіння, яке Він дарував нам Своїм воскресінням із мертвих. Христос Син Божий, як істинна Людина та істинний Бог, воскрес, бо Він переміг смерть своєю любов’ю та святістю. Перемога Господа над смертю – це торжество любові у цьому світі, котра відкрилася людству через воскресіння Іісуса Христа.

   Таким чином, подія Пасхи Христової робить нас причасниками смерті та воскресіння Спасителя світу, дає нам уже тепер відчути невимовну радість майбутнього вічного життя у Бозі.

   З моменту Воскресіння смерть перестала бути для людини жорстокою неминучістю, а стала переходом до нової, духовної форми буття. Ми шукаємо на землі наше щастя, по-різному уявляємо його і не завжди знаходимо, а Божественне Одкровення ясно вчить нас, що справжнє щастя для людини – це життя з Богом і в Бозі. «Бо, якщо ми з’єднані з Ним подобою смерті Його, то повинні бути з’єднані і подобою воскресіння", – вчить святий апостол Павло (Рим. 6, 5).

   Наше перебування з Богом і наше воскресіння з Ним є основою нашого блаженства тут, на землі, і там, у вічності: «Коли ж ми померли з Христом, то віруємо, що й жити будемо з Ним, знаючи, що Христос, воскреснувши з мертвих, вже не вмирає: смерть уже не має над Ним влади» (Рим. 6, 8-9). І кожен, хто бажає прийняти цей найбільший дар Божественної Любові, повинен очистити свою душу і своє серце від будь-якої скверни і гріха.

   Це стане можливим тільки тоді, коли істина Воскресіння Христового стане основою нашої віри й сенсом нашого життя. Тоді й ми досягнемо повноти радості про Воскреслого Христа, як свідчить святий апостол Іоанн Богослов: «І зрадіє серце ваше, і радості вашої ніхто не відбере від вас» (Ін. 16, 22).

   У цю великодню ніч кожен із нас відчуває цю радість душею й серцем, зміцнює себе надією з’єднатися у вічності з Господом і завжди перебувати з Ним. Істина Воскресіння наповнює сенсом наше земне життя. Земні радощі є тільки відблиском тих благ, які Бог приготував для люблячих Його.

   Воскреслий Христос Спаситель закликає всіх до любові, до тієї любові, яка повинна бути відмінною рисою кожного справжнього християнина. Ми глибоко сумуємо і страждаємо серцем через ті біди і нещастя, які терзають нині нашу Вітчизну, позбавляючи багатьох з нас повноти пасхальної радості. Піднесемо сугубу молитву про те, щоб благодать Воскреслого Господа, який примирив Небо і землю, стала джерелом миру, щирого порозуміння, терпимості, істинного братерства, щоб всі ми в мирі і згоді свідчили перед світом про Воскреслого Спасителя.

   Цієї Пасхальної ночі будемо також молитися Воскреслому Христу, щоб Він воскресив наші душі, очистив нас від гріха, сповнив серця єлеєм благодаті Своєї, аби ми могли гідно зустріти Небесного Жениха. Він зітре сльози з очей усіх люблячих Його, і вже не буде ні скорботи, ні темряви, бо Сам Господь буде для них світлом і Його Царству не буде кінця (Лк. 1, 33).

   Дорогі отці, брати і сестри! Вітаю Вас із найбільшим християнським святом – Пасхою Христовою. Нехай наша радість у Христі Воскреслому примножується в нас, а через нас – і в усьому світі. Будемо ж щедро ділитися цією радістю з нашими ближніми, будемо нести у світ світло Христового Воскресіння, будемо знову і знову радісно вітати один одного:

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

ВОІСТИНУ ВОСКРЕС ХРИСТОС!

Милістю Божою, смиренний

 

+ПАНТЕЛЕІМОН

 

МИТРОПОЛИТ УМАНСЬКИЙ І ЗВЕНИГОРОДСЬКИЙ

Пасха Христова,

2020 р.

м. Умань

П'ятниця, 26 квітня 2019

 

PP2019

 

Приидите вси вернии, поклонимся Святому Христову Воскресению:
се бо прииде Крестом радость всему миру.

(З Богослужіння у день Святої Пасхи)

 

 Возлюблені у Господі всечесне духовенство,
ченці та черниці, боголюбиві миряни – вірні чада
Уманської єпархії Української Православної Церкви!

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

  Цим радісним вітанням нині ми знову звертаємося один до одного. У цих коротких словах – світло нашої віри, радість нашої надії, кріпость нашої любові. Пасхальна радість сповнює наші серця, адже Христове Воскресіння – це основа життя, що перемогла смерть, гріх і тління. Пасху, як торжество життя, ми покликані переживати не тільки сьогодні – кожна неділя являє нам велич подвигу Спасителя, Який звільнив нас від смерті й розірвав кайдани гріха, що відокремлюють людину від Бога. Більш того, кожна хвилина життя істинного християнина має бути сповнена Пасхальною радістю.
  З особливою, воістину неземною радістю ми знову переживаємо велике й світле Свято Пасхи Христової. У цей день небо і земля єднаються у світозарнім сяйві пасхальної радості. Всім нам дарується можливість відірватися від земної повсякденності і, підносячись до горнього, духовного світу, побачити Воскреслого Господа і Спасителя нашого Іісуса Христа.
  Немає свята більш радісного, ніж Світле Христове Воскресіння. Свята Церква іменує його «святом свят і торжеством торжеств», бо Пасха не тільки спомин найвизначнішої в історії світу події – вона звернена перш за все у вік майбутній.
З моменту Воскресіння смерть перестала бути для людини жорстокою неминучістю, а стала переходом до нової, духовної форми буття. Ми шукаємо на землі наше щастя, по-різному уявляємо його і не завжди знаходимо, а Божественне Одкровення ясно вчить нас, що справжнє щастя для людини – це життя з Богом і в Бозі. «Бо, якщо ми з’єднані з Ним подобою смерті Його, то повинні бути з’єднані і подобою воскресіння», – вчить святий апостол Павло (Рим. 6, 5).
  Наше перебування з Богом і наше воскресіння з Ним є основою нашого блаженства тут, на землі, і там, у вічності: «Коли ж ми померли з Христом, то віруємо, що й жити будемо з Ним, знаючи, що Христос, воскреснувши з мертвих, вже не вмирає: смерть уже не має над Ним влади» (Рим. 6, 8-9).
  Кожен, хто бажає прийняти цей найбільший дар Божественної Любові, повинен очистити свою душу і своє серце від будь-якої скверни і гріха.
  Це стане можливим тільки тоді, коли істина Воскресіння Христового стане основою нашої віри й сенсом нашого життя. Тоді й ми досягнемо повноти радості про Воскреслого Христа, як свідчить святий апостол Іоанн Богослов: «І зрадіє серце ваше, і радості вашої ніхто не відбере від вас» (Ін. 16, 22).
  Завдання кожної людини на землі – своїм життям проповідувати істину Воскресіння Христового. Всі сторони діяльності людини повинні бути сповнені вірою в Господа Іісуса Христа і в Його Всеспасительне Воскресіння. Вона є рушійною силою, яка оновлює Всесвіт. Сам Воскреслий Христос – джерело цієї віри. Від Нього і з Його допомогою навчимося любити Бога, Його святу Православну Церкву, нашу земну Вітчизну та один одного. Дотримуючись великої заповіді Божої про любов до Бога та ближнього, котра ґрунтується на непохитній вірі в грядуще воскресіння задля життя вічного, ми зробимо цей світ кращим і добрішим.
  У світлі Христової перемоги ми бачимо, що добро сильніше від зла, що ніч минула, а день наблизився, що істинне щастя людини може бути тільки в Бозі, і що «ми зробилися причасниками Христа, якщо тільки розпочате життя твердо збережемо до кінця» (Євр. 3, 14).
  Нехай же наша віра, наша любов до Христа, що виявляються у дотриманні Його заповідей, зміцнюються з кожним днем, щоб ми були гідними проповідниками Благої вісті про Воскреслого.
  У ці священні дні, коли наші серця сповнені радості про Воскреслого Господа, коли Сам Господь воскрешає наші грішні душі для більш світлого і досконалого християнського життя, ми долучаємося до істини Воскресіння й утверджуємо на ній свою віру і своє християнське життя. Воскреслий Христос живе всюди, бо на всякому місці влада Його. Він із нами завжди, як і Сам про це обіцяв: «Я з вами у всі дні до кінця віку» (Мф. 28, 20).
  Дорогі отці, брати і сестри! У цей не простий та не легкий для нашої Церкви час, коли нам, віруючим людям, доводиться захищати право на своє існування, будемо пам’ятати про те, що які б випробування не посилало нам сьогодення, ми з допомогою Божою повинні прикласти всі зусилля для втілення плодів Христового Воскресіння у справах нашої віри і любові, подібно до того, як це робили святі апостоли Христові та Його подвижники упродовж двох тисячоліть.
  Ще раз сердечно вітаю всіх вас зі святом Великодня! Розділяю радість Святої Пасхи з кожним, хто сповідує Христа Воскреслого, і з усіма людьми, жити з якими судив нам Господь. Нехай Воскреслий Христос зміцнить вашу віру, наповнить ваші серця духовною радістю, дасть сили й терпіння у несінні життєвого хреста, а в майбутньому сподобить святкувати Пасху Христову в Царстві Небесному.

ХРИСТОС ВОСКРЕС!
ВОІСТИНУ ВОСКРЕС ХРИСТОС!

Милістю Божою, смиренний

+ПАНТЕЛЕІМОН

МИТРОПОЛИТ УМАНСЬКИЙ І ЗВЕНИГОРОДСЬКИЙ

Пасха Христова,
2019 р.
м. Умань

 

П'ятниця, 06 квітня 2018
PubPP2018
 
«Небеса убо достойно да веселятся,
земля же да радуется: да празднует же мир,
видимый же весь и невидимый,
Христос бо воста, веселие вечное!»
 
(Канон Пасхальної Утрені)

 
Возлюблені у Господі всечесне духовенство,
ченці та черниці, боголюбиві миряни – вірні чада
Уманської єпархії Української Православної Церкви!


  У цей день, за нашим давнім, але не старіючим християнським звичаєм, вітаю вас вічно живими апостольськими словами:

ХРИСТОС ВОСКРЕС!


  Це привітання, ось уже майже дві тисячі років сповнює радістю і неймовірним трепетом душі віруючих християн. Адже свято Воскресіння Христового містить у собі основу нашої віри, її фундамент. «Якщо Христос не воскрес, то й проповідь наша марна, марна і віра ваша», – говорить апостол Павло (1 Кор. 15, 14).
  Церква готувала Своїх вірних до зустрічі зі святом Воскресіння Христового суворим сорокаденним постом. Через великопісні богослужіння, через Таїнства сповіді і Причастя, через повчання святих отців Церкви вона допомагала нам покаятися у наших гріхах та просвітитися світлом Божественної благодаті. Це світло сяє в душі кожного з нас. Це світло наповнює нинішньої світлозарної ночі наші храми. Про це світло чуємо ми у пасхальних піснеспівах: «Ныне вся исполнишася света, небо же и земля и преисподняя: да празднует убо вся тварь востание Христово, в Немже утверждаемся» (Тропар 3-ї Пісні канону Пасхальної Утрені).
  Християни, що будують своє життя на євангельських основах і перебувають у лоні святої Матері-Церкви, знають із досвіду про Єдине Світло Істинне, і в боротьбі з гріхом усе більше пізнають Його і просвіщаються Ним. Світло невгасиме, Світло, вище за смерть. Воно прийшло у світ, взяло на себе людське тіло і показало, що це Тіло може бути місцем перебування світла. Ні Голгофа, ні Хрест, ні людська злоба, ні диявол не змогли і не можуть загасити те Світло, яке зійшло до пекла і просвітило тих, хто там перебував.
  Христос передав це світло Своїм послідовникам. І ось тепер ми, як і сотні поколінь віруючих до нас, приймаємо його – це світло – і радість цього прийняття переповнює наші серця до краю. Христос сказав апостолам: «Ви є світло світу» (Мф. 5, 14). Ці ж слова стосуються і кожного з нас. Ми – світло світу, ми христоносці, що мають Христа у своїх серцях. Ми носимо Христа у наших душах і відкриваємо Його собі у нашій совісті. Ми покликані освітлювати всіх, хто оточує нас!
  Хтось може дорікнути, мовляв, у час воєнних протистоянь і суспільно-економічних негараздів простій людині важко знайти у собі сили, щоб ділитися теплом душі і світлом із сторонніми людьми. Однак для нас, православних християн, Воскресіння Христове є невичерпним джерелом благодатної сили, що укріпляє та дає нам можливість допомагати іншим навіть тоді, коли самим не просто, любити тих, хто звинувачує та зводить на нас різноманітні наклепи, нести радість Євангельської проповіді до струджених і обтяжених життєвими проблемами. Невичерпним джерелом благодатної сили, що надихає нас на це та укріплює на життєвому шляху є віра у Воскресіння Христове. «Цей день полегшує всяку скорботу, – говорить святитель Григорій Ниський про Великдень, – і немає людини, яка би не знаходила втіхи у торжестві свята».
  Бути гідними великого Торжества закликає нас і святий Феодор Студит: «Будемо уважні в цей день, щоб нам провести його світло і побожно, тому що це Пасха – перший і найвеличніший дар Божого домобудівництва. З допомогою побожності обмежимо своє тіло так, щоб, хоча і перемінилася їжа, не змінився наш духовний стан». Світле Христове Воскресіння ми зустріли радісним і урочистим богослужінням. Цей молитовний настрій треба зберігати і надалі, не даючи смуткові відлучити нас від торжества великого Свята. Кожному з нас потрібно докласти зусиль, щоб зберегти у собі ті духовні скарби, що їх вдалося надбати за час святої Чотиридесятниці.
  Якщо людина зустрічає свято Воскресіння Христового лише зовнішньо, або, що ще гірше, виключно по-мирському, – вона зневажає великий Божий дар, який пропонує кожному з нас Христос. Підміна внутрішньої духовної сутності свята тілесними втіхами та розвагами призводить до спустошення людської душі і поступового повного відходу людини від Бога.
  Ми готувалися до Великодня йдучи за Христом шляхом страждань аж до духовної Голгофи. Ми прийняли у себе Христа і нині воскресаємо разом із Ним. Дай же, Боже, нам усім не тільки у дні пасхальних свят, але й у всі дні нашого життя розділяти радість про Воскреслого Христа зі святими ангелами Божими, всіми пророками, апостолами, мучениками і сповідниками, преподобними і праведними, які очистили свої серця, щоб бачити Бога.
  Вітаючи всіх вас зі світлим святом Воскресіння Христового молитовно бажаю, щоб і на нас з вами сповнилися обіцянки бажаної зустрічі, обіцянки вічної нетлінної радості, дані Господом Його учням та послідовникам: «Так і ви тепер маєте печаль, але Я знов побачу вас, і зрадіє серце ваше, і радості вашої ніхто не відбере від вас» (Ін. 16, 22).
  Нехай Воскреслий Христос Спаситель зміцнить наші духовні й тілесні сили для несення життєвого хреста, принесе в наші душі, наші родини і в наше суспільство радість, мир, любов і злагоду.


ХРИСТОС ВОСКРЕС!
ВОІСТИНУ ВОСКРЕС ХРИСТОС!
 
Милістю Божою, смиренний
 
+ПАНТЕЛЕІМОН
 
АРХІЄПИСКОП
УМАНСЬКИЙ І ЗВЕНИГОРОДСЬКИЙ


Пасха Христова,
2018 р.
м. Умань
Вівторок, 11 квітня 2017

PubPP20171

 

“Сей день, его же сотвори Господь,
возрадуемся и возвеселимся в онь”
(Пс. 117)

 

Возлюблені у Господі всечесне духовенство,
ченці та черниці, боголюбиві миряни –
чада Уманської єпархії
Української Православної Церкви!


Сердечно вітаю кожного із вас вічно живими,
переповненими радістю та торжеством словами про перемогу життя над смертю – 


ХРИСТОС ВОСКРЕС!



  Спасительна подія Воскресіння з мертвих Христа Життєдавця зібрала сьогодні до православних храмів безліч вірних, які радісними піснеспівами та щирими молитвами славлять Свято із свят – Світле Христове Воскресіння.
  Пасхальні торжества триватимуть у наших храмах цілих сорок днів, але навіть цього, на перший погляд, тривалого періоду, недостатньо, щоб висловити всю ту радість, яка наповнює наші серця, якою повниться все Боже творіння довкола нас.
  Першим словом Воскреслого Христа було: «Радуйтеся!». Почуття радості супроводжує нас усе наше життя і є одним із найсильніших почуттів. Ми радіємо, коли молоді, радіємо, коли оточені близькими і люблячими людьми, радіємо, коли Господь сподобляє спокійної мудрої старості, радіємо про успіхи наших дітей та онуків, радіємо про красу та гармонію довколишньої природи; радість полонить наше серце, коли ми прощаємо образи та несправедливість, радістю сповнюємося ми під час молитви. Саме життя для віруючої людини є джерелом радості.
  Однак наша земна радість – лише слабкий відблиск радості небесної, радості, яку приготував для нас Господь. «Те, чого око не бачило й вухо не чуло, що на думку людині не спало, те наготував Бог тим, що його люблять» (1Кор. 2, 9).
  Ось чому Воскреслий Господь звертається із закликом радіти до своїх учнів. Ці ж слова повторить пізніше апостол Павел у своєму посланні до Филип’ян: «Радуйтеся завжди у Господі; знову кажу: Радуйтеся!» (Флп. 4,4). З цією радістю апостоли благовіствували світові Євангеліє. З цією радістю святі мученики відважно йшли на тортури і страти. Цією радістю до наших днів світяться очі православних християн, коли вони відчувають дію Божої благодаті у своєму житті. Ця радість буває незрозумілою людям невіруючим, які іноді з подивом дивляться на християн. Але ми, ті, що освітлені світлом Христового Воскресіння, знаємо з власного досвіду, що радість ця, яку не можна описати словами, живе в глибині наших сердець і преображає наше життя, надаючи йому глибокого смислу.
  Кожна віруюча людина знає, що шлях до радості Воскресіння лежить через Голгофу. Господь зійшов на Хрест і, перетерпівши великі муки, увійшов у радість Воскресіння. Так само і кожен із нас, перед тим, як відчути благодатну радість Христову у своєму серці, має пройти шляхом терпіння скорбот, шляхом несіння свого життєвого хреста.
  Перед тим, як поринути у святкування Воскресіння Христового, кожен із нам пройшов шляхом Великого посту, понісши посильний подвиг утримання, принісши Богові свої молитви і покаянні сльози. Це було нелегко для кожного з нам, але тим більшою є радість свята для тих, хто подолав нелегке поприще посту. Тому-то кожного разу, зустрічаючи свято Воскресіння Христового, ми оживаємо душею, воскресаємо духом, торжествуємо і радісно вітаємо один одного: «Христос Воскрес!» – «Воістину Воскрес!»
  Велике і світле свято Христового Воскресіння – прекрасна нагода забути взаємні чвари і непорозуміння, пробачити один одному образи і прикрощі. «Простим вся Воскресением», – закликає нас Свята Церква словами Пасхальної стихири. Давайте ж зробимо крок назустріч один одному. Обіймемося з тими, з ким ще вчора ворогували, привітаємо тих, хто раніше навіть дивитися не хотів у наш бік, адже славити Воскреслого Христа належить не лише словами, але й нашими справами.
  В ці світлі пасхальні дні я також закликаю вас, дорогі пастирі, ченці та черниці, браття і сестри понести радість про Воскресіння Христове тим, хто з якихось причин не може долучитися до храмових богослужінь. Лікарні, будинки престарілих, місця позбавлення волі, окремі домівки, де живуть обмежені у своїх можливостях пересуватися люди – ось куди потрібно спрямовувати наші стопи, щоб провістити тим, кому важче, ніж нам, радість Пасхи Христової, як колись це зробили жінки-мироносиці.
  В ці священні і світоносні дні, коли ми сповнені радості про Воскреслого Господа, коли Він сам воскрешає наші заскорузлі у гріхах душі, ми знову і знову утверджуємо нашу віру у загальне воскресіння і вічне буття з Богом у Царстві Небесному. Воскреслий Христос скрізь. Тому він завжди з нами, як колись і пообіцяв апостолам: «Отож я з вами по всі дні аж до кінця віку» (Мт. 28, 20). Він на землі і на небі. Він все наповнює собою. Він у Таїнствах, що звершуються в Церкві. Він у Чаші, до якої за Божественною літургією приступають вірні, щоб причаститися Тіла і Крові Христових.
  Ця присутність Христа в нашому сповненому гріхом, несправедливістю і стражданнями світі допомагає нам зносити труднощі і незгоди. Милість Божа укріпляє нас і дозволяє мати в серцях наших надію на краще життя в подальшому та на Господню допомогу кожного дня нинішнього.
  Сьогодні, як ніколи, нам потрібно об’єднуватися в молитві за мир і благополуччя народу нашої стражденної України. Тому закликаю всіх вас, дорогі мої, просити Бога про милість для нашої Батьківщини та її багатостраждального народу. Закликаю творити справи милосердя, підтримувати тих, хто опинився у складних життєвих обставинах, допомагати нашим ближнім знайти спасительний шлях до Церкви Христової.
  Світла радість Воскресіння Христового нехай обгорне всіх нас цієї святкової ночі. Бажаю вам від Воскреслого Христа великої духовної радості, миру, здоров’я, спасіння, твердого стояння у вірі Христовій. Ніякі пекельні сили нехай не зможуть нікого з нас відділити від Христової Істини. Воскреслий з мертвих Життєдавець Христос нехай возвеселить наші серця, щоб у щирості і взаємній любові ми радісно вигукували:



ХРИСТОС ВОСКРЕС!
ВОІСТИНУ ВОСКРЕС ХРИСТОС!

 

+ПАНТЕЛЕІМОН


АРХІЄПИСКОП
УМАНСЬКИЙ І ЗВЕНИГОРОДСЬКИЙ

Пасха Христова,
2017 р.
м. Умань

Четвер, 28 квітня 2016
ПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ
Високопреосвященнiшого Пантелеiмона,
Архiєпископа
Уманського i Звенигородського

 
Воскресение Твое, Христе Спасе,
Ангели поют на небеси,
и нас на земли сподоби
чистым сердцем Тебе славити.
(Стихіра на Утрені Пасхи)


Возлюблені у Господі всечесне духовенство,
ченці та черниці, боголюбиві миряни –
чада Уманської єпархії
Української Православної Церкви!



Вітаю кожного із вас вічно живими, переповненими радістю словами про перемогу життя над смертю, про Воскресіння Сина Божого -
 
ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Сьогодні торжествує Свята Православна Церква, святкуючи з великим благоговінням та радістю спасительну подію Воскресіння з мертвих Христа Життєдавця.
Це велике свято є вінцем і славою спасительних дій безмежно жертовної любові Господа нашого Іісуса Христа до роду людського.
У святковому сяйві яскраві промені Божественного Пасхального світла наповнюють наші серця і увесь всесвіт тріумфуючою радістю: «Ныне вся исполнишася света: небо же и земля и преисподняя…», «да празднует же мир, видимый же весь и невидимый: Христос бо воста, веселие вечное» (Пасхальний канон, глас 1-й).
Святитель Іоанн Златоуст у своєму Слові на Пасху благовіствує, що людина благочестива і щиро любляча Бога насолодиться цим прекрасним і світлим торжеством преславного Воскресіння Христового, котре ми нині святкуємо і в якому Господь наскільки дивовижно явив премудрість, благість і любов Свою до людей, дарувавши всім життя вічне.
Воскреслий Христос повернув нам усе, що ми втратили через гріхопадіння наших праотців, зруйнував стіну між Богом і людьми, відчинив нам двері Раю, подарував нам можливість називати себе дітьми Божими. Тому Свята Церква з таким духовним піднесенням співає: «Сей День, его же сотвори Господь, возрадуемся и возвеселимся в онь» (Стихіра Пасхи).
У цю неповторну пасхальну ніч в храми приходять віруючі, щоб разом об’єднатися навколо Воскреслого Господа. Усвідомлюючи своє єднання з Ним і один з одним, вони висловлюють свою радість вічно живим вітанням «Христос Воскрес!» — «Воістину Воскрес!»
Пасха Христова – це дар Божественної любові, який ми повинні нести в світ і свідчити про істину Воскресіння. Це священна місія кожного християнина, всієї Церкви Христової.
Христос воскрес із мертвих. Смерть переможена і уже не може тримати у своїх обіймах Того, Хто переміг гріх. Бо смерть увійшла в нашу природу через гріх. Немає гріха – немає і смерті. Воскресіння Христове є перемогою над тілесною смертю, і це – велика перемога, бо вона завершує перемогу над духовною смертю. Апостол Павло надає Воскресінню Христовому неперевершене значення. Він каже: «Якщо Христос не воскрес, то віра ваша марна: ви ще у гріхах ваших» (1 Кор. 15: 17). І, дійсно, без Воскресіння Христового немає християнства.
Не тільки апостол Павло впевнений у Воскресінні Христовому. В ньому переконані і всі Христові учні, і жони-мироносиці, і всі ті, хто бачили Його воскреслим. Вони не лише бачили, але й доторкалися до Його воскреслого тіла. Апостоли проповідували «про те, – як пише Іоанн Богослов, – що було від початку, що ми чули, що бачили своїми очима, що розглядали і чого торкалися руки наші» (1 Ін. 1: 1).
Учні Христа стали проповідниками істини Воскресіння і довели вірність цій істині своєю мученицькою смертю. Наслідуючи їхній приклад, багато поколінь християн як стародавнього, так і нового часу вмирали за Христа з твердою вірою в майбутнє воскресіння для вічного життя з Ним. Своєю проповіддю і силою віри вони кинули виклик світові і перемогли його. Це надихає і кожного з нас нести свій життєвий хрест, не страшитися труднощів і спокус, пам’ятаючи слова Христа Спасителя: «Я з вами у всі дні до кінця віку» (Мф. 28, 20). Він з нами в радості і скорботі, в здоров’ї і хворобі, в успіхах і невдачах. Він наповнює Собою все живе на землі і в душах віруючих людей. Він іде з нами життєвим шляхом, як колись ішов з двома учнями по дорозі в Емаус.
Сьогоднішня Пасхальна радість допомагає нам забути про труднощі життя, наші скорботи та проблеми. Життя йде своїм шляхом, і, переживши пасхальну радість, ми знову повертаємося до нашої дійсності, часто сповненої зла, ненависті, підозри, ворожнечі серед людей, зневіри й убогості. Кожен віруючий у Христа тою чи іншою мірою відчуває вплив зла. Такий стан речей вносить розлад у стосунки людини з Богом, ближніми і самим собою. Відсутність віри і християнської любові є причинами занепаду духовності у суспільстві, соціально-політичних потрясінь і загострення проблем.
Святкуючи Світле Христове Воскресіння, ми маємо пам’ятати, що те торжество духу, яке ми отримали, проходячи Великий піст, не повинно закінчитися з приходом Пасхи, а, навпаки, ще посилитися і зрости. У наш непростий час, коли здається, що зло і гріх знову перемагають добро і світло, коли гріх подається як щось законне і природне для людини, зміцнімося у вірі у Воскреслого Господа. «Будьмо уважні, – закликає нас преподобний Феодор Студи – щоб нам провести це свято світло і радісно, бо це Пасха – перший і найбільший дар Божий».
Будемо невідступно слідувати заповідям Засновника нашої віри, творчо працюючи кожний на своєму поприщі на славу Святої Церкви, на користь нашої дорогої Вітчизни і для добробуту своїх ближніх.
У світлу ніч Воскресіння Христового і у світлоносні пасхальні дні щиро прославимо з глибин наших віруючих сердець Христа, Воскреслого з мертвих, і заспіваймо Йому, Переможцю смерті, гімн любові і подяки: «Христос воскресе из мертвых, смертию смерть поправ и сущим во гробех живот даровав». «И нам даровав живот вечный, поклоняемся Его тридневному Воскресению».
Благодать Господа нашого Іісуса Христа нехай буде з усіма Вами. Амінь (Рим. 16, 24).

ХРИСТОС ВОСКРЕС!
ВОІСТИНУ ВОСКРЕС ХРИСТОС!
 
Архієпископ Уманський і Звенигородський
 


Пасха Христова,
2016 р.
м. Умань